Vaalitulos

Sähköliiton ja Sähköalojen työttömyyskassan edustajiston vaalien keskusvaalilautakuntana toimiva liiton hallitus on vahvistanut tuloksen 15. lokakuuta. Tältä sivulta löyäd tkoko tuloksen: tärkeät tilastotiedot, valitut sekä kaikkien ehdokkaiden äänimäärät. 

Edustajistoon kuuluu 70 jäsentä.

Tilastotietoa vaaleista

Äänestysprosentti (sähköisesti + postitse): 28,608 % (19,703 + 8,905)

Äänien kokonaismäärä (sähköisesti + postitse): 5156 (3551 + 1605)

Äänien kokonaismäärä vaaliliitoittain: Sähköliiton Yhteislista 3459, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät 1697

Ääniharavat: Arto Mäkinen EIV02 89, Marko Mourujärvi TEOL05 62 ja Timo Suikkanen TEOL01 60

Ahkerimmat äänestäjävaalipiirit: TEOL05 41,239 %, EIV10 38,710 % ja EIV02 38,028 %

Vilkkain äänestyspäivä (sähköisesti): 9.9. ääniä annettiin 286

Vilkkain postiäänien skannauspäivä: 25.9. skannattiin 968 ääntä

Vaaleissa valitut

Vaaleissa valitut ovat vaalipiireittäin vertausluvun mukaisessa järjestyksessä.

Energia-, ICT- ja verkostoalan vaalipiirit EIV01‒EIV10

EIV01 Helsinki

  • Pennanen Mika, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Osmala Janne, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

EIV02 Uusimaa

  • Mäkinen Arto, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Wahrman Tuukka, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

EIV03 Varsinais-Suomi, Satakunta

  • Viberg Juha, Sähköliiton Yhteislista
  • Ekman Jani, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Sarasmäki Jani, Sähköliiton Yhteislista

EIV04 Häme, Pirkanmaa

  • Ahola Ossi, Sähköliiton Yhteislista 
  • Merkkiniemi Juhani, Sähköliiton Yhteislista
  • Inkinen Matti, Sähköliiton Yhteislista   

EIV05 Kaakkois-Suomi

  • Holsti Mika, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Juntunen Ari, Sähköliiton Yhteislista

EIV06 Savo-Karjala

  • Ylönen Pasi, Sähköliiton Yhteislista
  • Tirkkonen Arto, Sähköliiton Yhteislista

EIV07 Keski-Suomi

  • Träff Henry, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

EIV08 Vaasa

  • Läspä Ari, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Anttila Teemu, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

EIV09 Oulu

  • Väyrynen Tommi, Sähköliiton Yhteislista
  • Sarja Perttu, Sähköliiton Yhteislista

EIV10 Lappi

  • Heikka Risto, Sähköliiton Yhteislista

Sähköistys- ja sähköasennusalan vaalipiirit ASE01‒ASE10

ASE01 Helsinki

  • Pasanen Petri, Sähköliiton Yhteislista
  •  Alatalo Juha, Sähköliiton Yhteislista
  • Samiola Petri, Sähköliiton Yhteislista
  • Tuomi Teemu, Sähköliiton Yhteislista
  • Vuorinen Kari, Sähköliiton Yhteislista
  • Heikkinen Miia, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Lahtinen Santtu, Sähköliiton Yhteislista

ASE02 Uusimaa

  • Lindstedt Ville, Sähköliiton Yhteislista
  • Lapinlehto Pasi, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Grönstrand Kaarlo, Sähköliiton Yhteislista

ASE03 Varsinais-Suomi, Satakunta, Ahvenanmaa

  • Keränen Jesse, Sähköliiton Yhteislista
  • Härmä Raimo, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Wallenius Tony, Sähköliiton Yhteislista
  • Tuominen Arto, Sähköliiton Yhteislista
  • Väisänen Ari, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Vilppola Markku, Sähköliiton Yhteislista

ASE04 Häme, Pirkanmaa

  • Wirola Pekka, Sähköliiton Yhteislista
  • Aaltonen Samuli, Sähköliiton Yhteislista
  • Airas Timo, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Yli-Somero Petri, Sähköliiton Yhteislista
  • Peuramäki Jarno, Sähköliiton Yhteislista

ASE05 Kaakkois-Suomi

  • Anttonen Jussi, Sähköliiton Yhteislista
  • Liimatainen Sami, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Martikainen Aleksi, Sähköliiton Yhteislista

ASE06 Savo-Karjala

  • Räsänen Esa, Sähköliiton Yhteislista
  • Lemmetty Jarno, Sähköliiton Yhteislista
  • Suvinen Jari, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

ASE07 Keski-Suomi

  •  Keränen Tapio, Sähköliiton Yhteislista
  • Turkki Jarmo, Sähköliiton Yhteislista      

ASE08 Vaasa

  • Fagernäs Jarmo, Sähköliiton Yhteislista
  • Koskela Juha, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

ASE09 Oulu

  • Heikkinen Janne, Sähköliiton Yhteislista
  • Luukinen Matti, Sähköliiton Yhteislista
  • Kuusela Matti, Sähköliiton Yhteislista     

ASE10 Lappi

  • Pietikäinen Marko, Sähköliiton Yhteislista

Puunjalostusteollisuuden alojen vaalipiirit PUU01‒PUU04

PUU01 Helsinki, Uusimaa, Varsinais-Suomi, Satakunta, Häme, Pirkanmaa

  • Virtanen Jari, Sähköliiton Yhteislista

PUU02 Kaakkois-Suomi

  • Kontio Jouni, Sähköliiton Yhteislista

PUU03 Savo-Karjala, Keski-Suomi, Vaasa 

  • Kantanen Hannu, Sähköliiton Yhteislista          

PUU04 Oulu, Lappi

  • Vähä Mikko, Sähköliiton Yhteislista

Teknologia-, tekstiili-, rakennustuote-, kemian-, kumi-, elintarvike- ja lasikeraamisen teollisuuden ja erityisalojen vaalipiirit TEOL01‒TEOL05

TEOL01 Helsinki, Uusimaa

  • Suikkanen Timo, Sähköliiton Yhteislista
  • Saarelainen Harri, Sähköliiton Yhteislista

TEOL02 Varsinais-Suomi, Satakunta

  • Mieskoski Markku, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Aalto Asmo, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

TEOL03 Häme, Pirkanmaa

  • Vehmas Sami, Sähköliiton Yhteislista
  • Korpela Jari, Sähköliiton Yhteislista

TEOL04 Kaakkois-Suomi, Savo-Karjala, Keski-Suomi, Vaasa

  • Kiukas Timo, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Poutanen Marko, Sähköliiton Yhteislista

TEOL05 Oulu, Lappi 

  • Mourujärvi Marko, Sähköliiton Yhteislista
  • Ojala Sami, Sähköliiton Yhteislista                                                          

Veikkauksen huoltoalojen vaalipiiri VEIK01

VEIK01 koko maa     

  • Kaijansinkko Pasi, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

Vaalitulos kokonaisuudessaan

Alla pdf-muodossa kunkin vaalipiirin ehdokkaiden äänimäärät.