Ehdokkaat

Sähköliiton ja Sähköalojen työttömyyskassan edustajiston vaaleissa on mukana 507 ehdokasta, jotka kuuluvat kahteen vaaliliittoon. Löydät tältä sivulta kaikki ehdokkaat numeroineen vaaliliittojen ja vaalipiirien mukaan ryhmiteltyinä.

Vaaliliitto A Sähköliiton Yhteislista

Energia-, ICT- ja verkostoalan vaalipiirit EIV01‒EIV10

EIV01 Helsinki

2 Ilomäki Arto

3 Virtanen Olli

 

EIV02 Uusimaa

12 Pilli Kimmo

 

EIV03 Varsinais-Suomi, Satakunta

21 Hannula Toni

22 Henttinen Henri

23 Höykinpuro Erik

24 Koivula Ville

25 Maimonen Mikko

26 Marttila Arto

27 Mattila Sami

28 Nurminen Tomi

29 Ranta-Eskola Tuomo

30 Sarasmäki Jani                    

31 Torppa Lauri

32 Uotila Juha

33 Viberg Juha

34 Väntsi Arto

 

EIV04 Häme, Pirkanmaa

41 Ahola Ossi

42 Ahtola Petri

43 Hakala Juha                        

44 Inkinen Matti                      

45 Kilpeläinen Joonas

46 Kuisma Pentti

47 Lempinen Jukka

48 Liljelund Harri                    

49 Merkkiniemi Juhani

50 Metsänkylä Jesse

51 Mäkinen Janne

52 Nurminen Jari

53 Pietiläinen Kimmo

54 Rantanen Ari

55 Saarelainen Juhamatti

56 Saulila Samuli

57 Sinkkonen Mika

58 Stolt Heikki

59 Tervo Tuomo                      

 

EIV05 Kaakkois-Suomi

65 Heikkinen Jere

66 Huttunen Veijo

67 Juntunen Ari

68 Mäkinen Jouko

69 Suomalainen Keijo

 

EIV06 Savo-Karjala

76 Antikainen Mikko

77 Kähkönen Joonas

78 Nykänen Antti                    

79 Tirkkonen Arto

80 Ylönen Pasi

 

EIV07 Keski-Suomi

85 Aho Jussi-Tuomas

86 Halttunen Hannu

87 Kangas Ville

88 Kangas Mikko

 

EIV08 Vaasa

94 Karppinen Eljas

95 Kauppinen Jorma

96 Rönnholm Kristian

97 Sääksjärvi Janne

 

EIV09 Oulu

106 Arvola Markku

107 Autioniemi Kimmo

108 Hannula Janne

109 Karinkanta Paavo

110 Laurila Jani

111 Merilehto Tapio

112 Pesonen Miika

113 Polvinen Esko                   

114 Raappana Heikki

115 Sarja Perttu

116 Simola Joonas

117 Taskinen Timo                 

118 Väyrynen Tommi

 

EIV10 Lappi

124 Heikka Risto

125 Kero Mika

126 Keränen Sauli  

127 Laak Janne                  

128 Mäkikokko Jonne

129 Nikka Jarmo

130 Portti Timo

131 Pykälä Kari

 

Sähköistys- ja sähköasennusalan vaalipiirit ASE01‒ASE10

ASE01 Helsinki

138 Ahonen Ari

139 Alatalo Juha

140 Brandt Juha

141 Granroth Nick

142 Hellgren Harri

143 Honkanen Reijo

144 Hurskainen Jari

145 Hyvönen Tero

146 Häkkinen Matti

147 Hätönen Pekka

148 Karinen Eetu

149 Karjanmäki Marko

150 Kettunen Jani

151 Kinnunen Juha

152 Koponen Jussi

153 Korelin Nikolai                 

154 Koskela Juho

155 Kosonen Tero

156 Kotamäki Antti

157 Kulmala Henri

158 Kuparinen Marko

159 Kytömäki Matti

160 Kyöstilä Simo

161 Laakso Jari

162 Lahtinen Santtu

163 Laine Timo

164 Lehtola Pasi

165 Liiv Nikolai

166 Lindeman Henri

167 Lindfors Martti

168 Makkonen Lassi

169 Manner Lasse

170 Merisalo Kari

171 Natunen Mika

172 Neuvonen Jari

173 Nolvi Nuuti

174 Nuikka Juha

175 Paavola Tuomas

176 Paimola Pasi

177 Pasanen Petri

178 Pekkarinen Rolf

179 Peltoniemi Ruuben

180 Piippo Markus

181 Piiroinen Niko

182 Pulkki Joni

183 Pursiainen Markus

184 Rantanen Samu

185 Ryyppö Tapani

186 Räsänen Aleksi

187 Salo Timo

188 Samiola Petri

189 Schuvalow Simo

190 Toppar Jukka

191 Tuomi Teemu

192 Vesanen Mikko

193 Viitala Niko

194 Vuorinen Kari                   

 

ASE02 Uusimaa

210 Andersson Esa                 

211 Fabritius Niko

212 Grönstrand Kaarlo

213 Ikäläinen Marko

214 Ikäläinen Olli

215 Iso-Kungas Jorma

216 Koskinen Joonas

217 Lindstedt Ville

218 Mikkonen Matti

219 Mononen Janne

220 Moskari Tuomas

221 Naapila Topi

222 Nikander Mikko

223 Nivakoski Riku

224 Ojaranta Rami                  

225 Romunen Oiva

226 Suikeli Tino

227 Uusitalo Markus

 

ASE03 Varsinais-Suomi, Satakunta, Ahvenanmaa/Åland

237 Airaksinen Tommi

238 Arffman Jari

239 Arvola Pasi-Matti

240 Granat Jarkko

241 Haka Juha

242 Isotahdon Samuli

243 Kaistila Juha

244 Keränen Jesse                  

245 Kiviruusu Lauri

246 Kuisma Timo

247 Laakso Petri

248 Lahti Tony

249 Laiho Mika

250 Lehdistö Mika

251 Lehtola Juha

252 Lähteenoja Marko

253 Muuri Pekka

254 Pihlajaniemi Kari

255 Pyökäri Jarmo

256 Rankio Viljami

257 Rantanen Juha

258 Rauma Hannu

259 Rautsala Vesa

260 Salovaara Mika

261 Sandblom Guy

262 Seppälä Marko

263 Takala Ismo

264 Tamminen Petri

265 Tohni Juha

266 Tuominen Atte

267 Tuominen Arto

268 Uusvuo Heikki                  

269 Wallenius Tony

270 Vanhanen Markku

271 Wendt Stefan

272 Venho Mika

273 Viertola Juho

274 Vilppola Markku

275 Volotinen Santeri

276 Ärlig Juha-Matti

 

ASE04 Häme, Pirkanmaa

289 Aaltonen Samuli

290 Aarnio Juha-Pekka

291 Hakala Jukka

292 Heikkinen Markku

293 Hyvärinen Tuomas

294 Jaakkola Jarkko

295 Jeromaa Eero

296 Jokela Ilkka

297 Järvinen Jarno

298 Kangasniemi Petri

299 Karmala Sami

300 Ketola Janne

301 Korhola Otto

302 Koskinen Esa

303 Kyyny Karri

304 Misukka Marko

305 Multanen Jyri

306 Murtomäki Anna-Elina

307 Mustalahti Tero

308 Niemi Marko

309 Nieminen Sami

310 Pajula Rami

311 Peltomaa Esa

312 Peuramäki Jarno

313 Reinikka Ari

314 Salminen Anssi

315 Salokangas Arvi

316 Sorri Jarmo

317 Susi Tero

318 Toivola Mika

319 Vallin Mika

320 Vallius Mika

321 Warteva Tuukka

322 Vihmalaakso Kari

323 Willman Samu

324 Wirola Pekka

325 Välimaa Jarno

326 Yli-Somero Petri

 

ASE05 Kaakkois-Suomi

339 Anttonen Jussi

340 Jaakkola Tero

341 Mahkonen Vesa

342 Manninen Jyrki

343 Martikainen Aleksi

344 Piik Olli

345 Salmelainen Esko

346 Sorjonen Mika                 

347 Talvitie Jani

 

ASE06 Savo-Karjala

360 Asikainen Teuvo

361 Huhtala Jukka

362 Huttunen Teemu

363 Kuronen Aleksi

364 Lemmetty Jarno

365 Miettinen Janne

366 Mutanen Risto

367 Nevalainen Juha

368 Nieminen Sakari

369 Oinonen Teemu

370 Reponen Janne

371 Räsänen Esa

372 Rönkkö Mika

373 Saastamoinen Jussi

374 Siekkinen Jarmo

375 Taskinen Tommi

376 Tuomainen Miikka

377 Tuovinen Hannu

378 Vainio Mikko

 

ASE07 Keski-Suomi

385 Autio Markku

386 Kallio Tiina

387 Karjalainen Jere

388 Keränen Tapio                 

389 Kirjavainen Sanni

390 Kämppi Marko

391 Matilainen Esa

392 Peltonen Hannu

393 Rautanen Kati

394 Salmela Timo

395 Tarvainen Ilkka

396 Turkki Jarmo                    

 

ASE08 Vaasa

401 Fagernäs Jarmo

402 Hannola Ville

403 Harju Mikael

404 Karhunmaa Pasi

405 Kivinen Jouni

406 Knuuttila Antti

407 Kurunsaari Petri

408 Lahnalampi Jarmo

409 Nyman Ulf-Peter

410 Rantakeisu Pekka

411 Räisänen Jukka

412 Skog Johnny

413 Välimaa Ville

 

ASE09 Oulu

420 Heikkinen Janne

421 Heiska Timo

422 Holappa Eero

423 Hyvönen Emma

424 Jokilehto Ari

425 Juttula Taneli

426 Koutonen Pasi

427 Kurikka-Aho Marko

428 Kuusela Matti

429 Kämäräinen Sami

430 Luukinen Matti

431 Muranen Niko                  

432 Nevala Sampo

433 Nikula Ilkka

434 Ojala Janne

435 Paananen Matti

436 Paso Veli-Matti

437 Rahkala Hannu

438 Seppälä Kimmo

439 Siironen Jani

440 Spets Esa

441 Väisänen Harri                 

 

ASE10 Lappi

442 Ahvenjärvi Markus

443 Aikio Heikki

444 Hautalahti Ilkka

445 Kirjavainen Joonas

446 Mäkinen Toni

447 Ojuva Tuomo

448 Pasanen Arvi

449 Pietikäinen Marko

 

Puunjalostusteollisuuden alojen vaalipiirit PUU01‒PUU04

PUU01 Helsinki, Uusimaa, Varsinais-Suomi, Satakunta, Häme, Pirkanmaa

452 Peltola Jari

453 Virtanen Jari

454 Ylikarjula Santeri

 

PUU02 Kaakkois-Suomi

455 Kosonen Taavi                 

456 Kontio Jouni

457 Nykänen Pekka

458 Parikka Tapani                 

459 Varis Petri

 

PUU03 Savo-Karjala, Keski-Suomi, Vaasa

462 Ahokas Ari

463 Kantanen Hannu             

 

PUU04 Oulu, Lappi

464 Kauppi Matias

465 Vähä Mikko

 

Teknologia- tekstiili-, rakennustuote-, kemian-, kumi-, elintarvike- ja lasikeraamisen teollisuuden ja erityisalojen vaalipiirit TEOL01‒TEOL05

TEOL01 Helsinki, Uusimaa

466 Blank Casimir

467 Saarelainen Harri

468 Suikkanen Timo

 

TEOL02 Varsinais-Suomi, Satakunta

469 Alakoski Jukka

470 Junkki Harri

471 Partanen Ari

 

TEOL03 Häme, Pirkanmaa

477 Hakala Jarmo

478 Heikkonen Matti

479 Iivanainen Repa

480 Järvensivu Toni

481 Korpela Jari

482 Kukkola Krista

483 Nieminen Mikko

484 Rantakytö Jarkko

485 Tamminen Petri

486 Vehmas Sami

 

TEOL04 Kaakkois-Suomi, Savo-Karjala, Keski-Suomi, Vaasa

487 Kristo Markku

488 Lehtonen Tomi

489 Penttilä Petri

490 Perhonen Aki

491 Poutanen Marko

492 Sonninen Jukka

493 Tuisku Jesse

 

TEOL05 Oulu, Lappi

500 Kolli-Kauppinen Annamaija

501 Mourujärvi Marko

502 Ojala Sami

503 Saastamoinen Jorma

504 Torvinen Tuomas

505 Ylisuvanto Jari

 

Vaaliliitto B Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

Energia-, ICT- ja verkostoalan vaalipiirit EIV01‒EIV10

EIV01 Helsinki

4 Halme Kirsi

5 Kuosmanen Mauri

6 Lanttola Aleksi

7 Oksa Pyry

8 Osmala Janne

9 Pennanen Mika

10 Salenius Janne

11 Vihavainen Pentti

 

EIV02 Uusimaa                        

13 Barck Veli-Matti

14 Helenius Janne                   

15 Huhmarniemi Kari

16 Korpi Harri

17 Mäkinen Arto

18 Ojamo Jukka-Pekka

19 Paasela Saku

20 Wahrman Tuukka

 

EIV03 Varsinais-Suomi, Satakunta                

35 Ekman Jani

36 Hätönen Ville

37 Ojala Jari

38 Sarin Tapio

39 Virta Jani

40 Vähämaa Jarkko

 

EIV04 Häme, Pirkanmaa       

60 Lahtinen Petter

61 Perälahti Henri

62 Savilahti Tero                     

63 Savolainen Joni

64 Tuomisto Sami                   

 

EIV05 Kaakkois-Suomi           

70 Holsti Mika

71 Hämäläinen Petri

72 Laitinen Jari

73 Marttiin Tarmo

74 Tiainen Unto

75 Vihanti Harri                                                 

 

EIV06 Savo-Karjala                 

81 Heinonen Kari                    

82 Hyttinen Janne

83 Parviainen Pasi

84 Pihanurmi Jari-Pekka

                                                   

EIV07 Keski-Suomi                 

89 Junikka Markku

90 Niemitalo Kenneth

91 Salpakoski Anssi

92 Träff Henry

93 Vepsäläinen Jari                 

 

EIV08 Vaasa   

98 Anttila Teemu

99 Blom Joni

100 Klemettilä Jari

101 Latva Timo

102 Läspä Ari

103 Rintanen Jukka-Pekka

104 Vetoniemi Jani

105 Virtanen Tero                   

                        

EIV09 Oulu     

119 Beliaev Anton

120 Leinonen Ossi

121 Mäyrä Eero

122 Sirviö Jere

123 Valtanen Veli-Pekka

 

EIV10 Lappi    

132 Kynsilehto Jarmo

133 Myllykangas Martti

134 Mäki Mika

135 Otra-aho Pekka

136 Petäjäjärvi Ismo

137 Venäläinen Tuomas        

 

Sähköistys- ja sähköasennusalan vaalipiirit ASE01‒ASE10

ASE01 Helsinki

195 Bahcmann Indrek

196 Eskelinen Antti

197 Heikkinen Miia

198 Kammonen Aapo

199 Katsikas Nikolaos

200 Kemppi Sami

201 Kiukas Cem

202 Murtomäki Jaakko

203 Pasuri Reijo

204 Pitkänen Harri                  

205 Ryynänen Tapio

206 Savo Risto

207 Suni Sasu

208 Vankka Ari-Pekka

209 von Bell Jussi

 

ASE02 Uusimaa                       

228 Aalto Janne                      

229 Kahila Teijo

230 Kalteva Sami

231 Kinnari Teuvo

232 Koskinen Joonas

233 Lapinlehto Pasi

234 Luukkainen Marko

235 Mattila Heikki

236 Raitanen Tomi                                           

 

ASE03 Varsinais-Suomi, Satakunta               

277 Fält Jani

278 Hakala Jouni

279 Härmä Raimo

280 Lindroos Lauri                  

281 Peltomaa Niko

282 Rantalainen Roope

283 Rosenberg Petri

284 Rosenlöv Anssi

285 Toivonen Matti

286 Vainio Topi

287 Vihlman Jyrki

288 Väisänen Ari                                               

 

ASE04 Häme, Pirkanmaa      

327 Airas Timo

328 Heikkilä Toni

329 Hellsten Jarkko

330 Lindfors Vesa

331 Mäkelä Jouni

332 Palvanen Petri                  

333 Ruusunen Erno

334 Räty Kari

335 Saarinen Jari

336 Salenius Kari

337 Santamäki Sami

338 Sihvonen Vesa                                           

 

ASE05 Kaakkois-Suomi          

348 Bärlund Kaj

349 Hakuli Ari

350 Häkkinen Pekka

351 Kallio Sami

352 Karhu Esa

353 Käppi Ari

354 Lautiainen Teemu

355 Liimatainen Sami

356 Liimatta Timo

357 Ripatti Kimmo

358 Tjeder Ville

359 Vainikka Jussi

 

ASE06 Savo-Karjala                

379 Halonen Arttu

380 Kröger Tommi

381 Puustinen Jouni

382 Pöyhönen Jouni Pekka

383 Suvinen Jari

384 Turunen Pertti                 

 

ASE07 Keski-Suomi                                                                    

397 Lahti Erkki

398 Lobski Santeri

399 Paananen Ari

400 Tapper Jyrki                      

 

ASE08 Vaasa

414 Haapanen Marko

415 Koskela Juha

416 Mansikkamäki Jani

417 Pesola Sami

418 Rantamäki Jukka

419 Saarenpää Tuomo          

 

ASE10 Lappi

450 Hakkarainen Artturi

451 Hakkarainen Keijo           

 

Puunjalostusteollisuuden alojen vaalipiiri PUU02

PUU02 Kaakkois-Suomi        

460 Husu Konsta

461 Tikka Jyrki

 

Teknologia- tekstiili-, rakennustuote-, kemian-, kumi-, elintarvike- ja lasikeraamisen teollisuuden ja erityisalojen vaalipiirit TEOL02‒TEOL05

TEOL02 Varsinais-Suomi, Satakunta

472 Aalto Asmo

473 Henttunen Tomi

474 Koivuniemi Tapio

475 Mieskoski Markku

476 Vinnari Kari                       

 

TEOL04 Kaakkois-Suomi, Savo-Karjala, Keski-Suomi, Vaasa                       

494 Kasanen Jussi

495 Kiukas Timo

496 Koski Johannes

497 Lyytikäinen Jyrki

498 Putto Tuula

499 Tikka Tatu

 

TEOL05 Oulu, Lappi                

506 Tiiro Jarmo                       

 

Veikkauksen huoltoalojen vaalipiiri VEIK01

VEIK01 koko maa

507 Ahmanheimo Mika-Eric

508 Kaijansinkko Pasi