Vaalien vahvistamaton tulos selvillä, katso nimet tästä

Sähköliiton ja Sähköalojen työttömyyskassan edustajiston vaalien ääntenlaskenta on päättynyt, ja vahvistamaton tulos on selvillä. Keskusvaalilautakuntana toimiva Sähköliiton hallitus vahvistaa tuloksen 15. lokakuuta, minkä jälkeen koko tulos on julkaistavissa.

Vaaleissa valitut ovat vaalipiireittäin vertausluvun mukaisessa järjestyksessä.

Energia-, ICT- ja verkostoalan vaalipiirit EIV01‒EIV10

EIV01 Helsinki

  • Pennanen Mika, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Osmala Janne, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

EIV02 Uusimaa

  • Mäkinen Arto, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Wahrman Tuukka, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

EIV03 Varsinais-Suomi, Satakunta

  • Viberg Juha, Sähköliiton Yhteislista
  • Ekman Jani, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Sarasmäki Jani, Sähköliiton Yhteislista

EIV04 Häme, Pirkanmaa

  • Ahola Ossi, Sähköliiton Yhteislista 
  • Merkkiniemi Juhani, Sähköliiton Yhteislista
  • Inkinen Matti, Sähköliiton Yhteislista   

EIV05 Kaakkois-Suomi

  • Holsti Mika, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Juntunen Ari, Sähköliiton Yhteislista

EIV06 Savo-Karjala

  • Ylönen Pasi, Sähköliiton Yhteislista
  • Tirkkonen Arto, Sähköliiton Yhteislista

EIV07 Keski-Suomi

  • Träff Henry, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

EIV08 Vaasa

  • Läspä Ari, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Anttila Teemu, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

EIV09 Oulu

  • Väyrynen Tommi, Sähköliiton Yhteislista
  • Sarja Perttu, Sähköliiton Yhteislista

EIV10 Lappi

  • Heikka Risto, Sähköliiton Yhteislista

Sähköistys- ja sähköasennusalan vaalipiirit ASE01‒ASE10

ASE01 Helsinki

  • Pasanen Petri, Sähköliiton Yhteislista
  •  Alatalo Juha, Sähköliiton Yhteislista
  • Samiola Petri, Sähköliiton Yhteislista
  • Tuomi Teemu, Sähköliiton Yhteislista
  • Vuorinen Kari, Sähköliiton Yhteislista
  • Heikkinen Miia, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Lahtinen Santtu, Sähköliiton Yhteislista

ASE02 Uusimaa

  • Lindstedt Ville, Sähköliiton Yhteislista
  • Lapinlehto Pasi, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Grönstrand Kaarlo, Sähköliiton Yhteislista

ASE03 Varsinais-Suomi, Satakunta, Ahvenanmaa

  • Keränen Jesse, Sähköliiton Yhteislista
  • Härmä Raimo, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Wallenius Tony, Sähköliiton Yhteislista
  • Tuominen Arto, Sähköliiton Yhteislista
  • Väisänen Ari, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Vilppola Markku, Sähköliiton Yhteislista

ASE04 Häme, Pirkanmaa

  • Wirola Pekka, Sähköliiton Yhteislista
  • Aaltonen Samuli, Sähköliiton Yhteislista
  • Airas Timo, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Yli-Somero Petri, Sähköliiton Yhteislista
  • Peuramäki Jarno, Sähköliiton Yhteislista

ASE05 Kaakkois-Suomi

  • Anttonen Jussi, Sähköliiton Yhteislista
  • Liimatainen Sami, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Martikainen Aleksi, Sähköliiton Yhteislista

ASE06 Savo-Karjala

  • Räsänen Esa, Sähköliiton Yhteislista
  • Lemmetty Jarno, Sähköliiton Yhteislista
  • Suvinen Jari, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

ASE07 Keski-Suomi

  •  Keränen Tapio, Sähköliiton Yhteislista
  • Turkki Jarmo, Sähköliiton Yhteislista      

ASE08 Vaasa

  • Fagernäs Jarmo, Sähköliiton Yhteislista
  • Koskela Juha, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

ASE09 Oulu

  • Heikkinen Janne, Sähköliiton Yhteislista
  • Luukinen Matti, Sähköliiton Yhteislista
  • Kuusela Matti, Sähköliiton Yhteislista     

ASE10 Lappi

  • Pietikäinen Marko, Sähköliiton Yhteislista

Puunjalostusteollisuuden alojen vaalipiirit PUU01‒PUU04

PUU01 Helsinki, Uusimaa, Varsinais-Suomi, Satakunta, Häme, Pirkanmaa

  • Virtanen Jari, Sähköliiton Yhteislista

PUU02 Kaakkois-Suomi

  • Kontio Jouni, Sähköliiton Yhteislista

PUU03 Savo-Karjala, Keski-Suomi, Vaasa 

  • Kantanen Hannu, Sähköliiton Yhteislista          

PUU04 Oulu, Lappi

  • Vähä Mikko, Sähköliiton Yhteislista

Teknologia-, tekstiili-, rakennustuote-, kemian-, kumi-, elintarvike- ja lasikeraamisen teollisuuden ja erityisalojen vaalipiirit TEOL01‒TEOL05

TEOL01 Helsinki, Uusimaa

  • Suikkanen Timo, Sähköliiton Yhteislista
  • Saarelainen Harri, Sähköliiton Yhteislista

TEOL02 Varsinais-Suomi, Satakunta

  • Mieskoski Markku, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Aalto Asmo, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät

TEOL03 Häme, Pirkanmaa

  • Vehmas Sami, Sähköliiton Yhteislista
  • Korpela Jari, Sähköliiton Yhteislista

TEOL04 Kaakkois-Suomi, Savo-Karjala, Keski-Suomi, Vaasa

  • Kiukas Timo, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät
  • Poutanen Marko, Sähköliiton Yhteislista

TEOL05 Oulu, Lappi 

  • Mourujärvi Marko, Sähköliiton Yhteislista
  • Ojala Sami, Sähköliiton Yhteislista                                                          

Veikkauksen huoltoalojen vaalipiiri VEIK01

VEIK01 koko maa     

  • Kaijansinkko Pasi, Sähköliiton Edunvalvonnantekijät