Lisäpäivät ja työttömyyseläke
Ansiopäivärahaa maksetaan enintään 500 työttömyyspäivältä. Sitä voidaan maksaa myös 500 päivän enimmäisajan jälkeen niin sanottuina lisäpäivinä seuraavissa tilanteissa:
Vuonna 1949 tai sitä ennen syntyneet
Jos vuonna 1949 tai sitä ennen syntynyt henkilö
- täyttää 57 vuotta ennen kuin hänen 500 päivän enimmäisaikansa täyttyy,
hänelle voidaan maksaa 500 päivän lisäksi ansiopäivärahaa sen kalenterikuukauden loppuun, jonka aikana hän täyttää 60 vuotta. Sen jälkeen hänellä on mahdollisuus hakea työttömyyseläkettä. Työttömyyskassa lähettää henkilölle työttömyyseläkkeen hakemista varten tarvittavan todistuksen automaattisesti
- kun hänelle on maksettu työttömyyspäivärahaa vähintään 500 päivää,
- hän on täyttänyt 60 vuotta ja
- hänen työnhakunsa on voimassa työ- ja elinkeinotoimistossa.
Todistusta ei siis voida lähettää ennen kuin työttömyyspäivärahaa on maksettu vähintään 500 päivää ja työnhakija on täyttänyt 60 vuotta.
Vuosina 1950–1954 syntyneet
Jos vuosina 1950–1954 syntynyt henkilö
- täyttää 59 vuotta ennen kuin hänen 500 päivän enimmäisaikansa täyttyy ja
- hänellä on työssäoloaikaa vähintään viisi vuotta viimeisen 20 vuoden aikana,
hänelle voidaan maksaa 500 päivän lisäksi ansiopäivärahaa sen kalenterikuukauden loppuun, jonka aikana hän täyttää 65 vuotta.
Vuonna 1955 tai sen jälkeen syntyneet
Jos vuonna 1955 tai sen jälkeen syntynyt henkilö
- täyttää 60 vuotta ennen kuin hänen 500 päivän enimmäisaikansa täyttyy ja
- hänellä on työssäoloaikaa vähintään viisi vuotta viimeisen 20 vuoden aikana,
hänelle voidaan maksaa 500 päivän lisäksi ansiopäivärahaa sen kalenterikuukauden loppuun, jonka aikana hän täyttää 65 vuotta.
Aiheesta tarkemmin:
Ajantasainen työttömyysturvalaki Finlexissä